Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/pravo643/public_html/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 0

Чи можна використовувати власну квартиру як офіс?

Питання:

офіс в квартирі

Чи можливо використовувати належну мені квартиру в якості складу чи виставкової зали для магазину взуття? Дана квартира №74 є суміжною із іншою квартирою №73, яка також належить мені на праві приватної власності та виведена з житлового фонду і має окремий вхід з вулиці. Квартири з’єднані між собою проходом, який утворився внаслідок розбору частини ниші, яка знаходиться не в несучій стіні та збудований в з половини цегли. В даному приміщенні знаходиться магазин взуття.


Відповідь:

Норми ч. 1 ст. 41 Конституції України та ст. 319 ЦК України дозволяють власнику володіти, користуватись, розпоряджатись своїм майном на власний розсуд, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону… Більш чітку норму містить ст. 320 ЦК України, яка передбачає, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.

Стаття 150 ЖК України встановлює можливість власника розпоряджатись будинком (частиною будинку), квартирою на власний розсуд.

З Вашого питання випливає, що обидві квартири з’єднані спільним проходом, але одна із них має вихід на вулицю та виведена з житлового фонду.

Враховуючи той факт, що Ви є власником майна (в якому здійснюєте підприємницьку діяльність), то маєте повне право, як власник даного майна, вчиняти щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та розпоряджатись ним на власний розсуд.

Положення ст. 6 Житлового Кодексу УРСР (аналогічно – ст. 383 ЦК) визначає, що власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім’ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.

Тобто ст. 383 ЦК України, забороняє використання помешкання лише для промислового виробництва. Ви використовуєте Ваш магазин під виставкову залу взуття, оскільки магазин розташований в приміщенні суміжної квартири. За Класифікатором видів економічної діяльності – 2013 торгівля взуттям відноситься до Розділу № 47, Групи № 47.7. та Класу №47.72.: «Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах». Отже, дана діяльність не відноситься до промислового виробництва.

Слід також звернути увагу, що відповідно до Листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 31.07.2007 р. №5620, громадяни, які використовують жиле приміщення відповідно до його призначення (проживають у ньому), дотримуються правил користування жилими приміщеннями (не використовують жилі приміщення для здійснення господарської діяльності промислового характеру), не завдають шкоди оточуючому середовищу, не порушують права та охоронювані інтереси громадян, юридичних осіб і держави, — можуть використовувати жиле приміщення для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Тому враховуючи норми чинного цивільного законодавства, а також конституційний принцип «дозволено все, що прямо не заборонено законом», питання про можливість використання жилих приміщень для потреб непромислового характеру, законодавчими нормами не заборонено, а тому є дозволеним.


Однак, чинне законодавство містить також і застереження.

Частиною 2 ст. 13 ЦК України, передбачено, що використання житла повинно відбуватись у такій формі, щоб уникнути порушення прав інших осіб, зокрема інших мешканців житлового будинку або сусідів.

При здійсненні своїх прав власник зобов’язаний утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Виконуючи приписи даної норми, Ви провели громадські слухання за участю представника Вінницької міської ради та отримали згоду співвласників багатоквартирного житлового будинку на влаштування у Вашій квартирі магазину взуття.

Враховуючи викладене, Ви жодним чином не порушуєте права Ваших сусідів. Разом із цим, чинне законодавство не дає чітких вказівок обов’язкового виводу квартири з житлового фонду, якщо вона використовується в якості складу промислових товарів або виставкової зали.


Також, звертаємо Вашу увагу, що згідно ст. 30 Конституції України та ст. 311 ЦК України, встановлено, що житло фізичної особи є недоторканим. Проникнення до житла чи до іншого володіння фізичної особи, проведення в ньому огляду чи обшуку може відбутися лише за вмотивованим рішенням суду. Тому жодна організація не залежно від її галузевої належності не наділена повноваженнями, які б дозволили без належного, обґрунтованого та вмотивованого рішення суду проводити будь які дії, щодо Вашого житла.


Отже, використовувати житлове приміщення (частину житлового приміщення) без виключення його із житлового фонду та переведення у нежиле, можливим якщо:

  • підприємець здійснює підприємницьку діяльність лише у квартирі, яка належить йому на праві приватної власності (бути законним власником квартири);
  • підприємець є власником підприємства, торговельного закладу, що буде знаходитись у даній квартирі;
  • квартира ніяким чином не використовуватиметься для промислового виробництва;
  • ведення підприємницької діяльності в квартирі не повинно порушувати прав інших осіб і держави, а зокрема, жителів даного багатоквартирного будинку.

Повернутися на головну сторінку сайту «Юридичні послуги у м. Вінниця».